می خواستم بگویم همه ی ما، اما فکر میکنم همیشه ممکن است استثنایی هم در جهان وجود داشته باشد. که از تجربه فردی من به دور باشد. تجربه ای که هر چه بیشتر می شود احساس میکنم انسان موجودی است نادان که هر روز داناتر می شود. پس اگر بخواهم درست تر صحبت کنم باید بگویم: بیشتر انسان ها از نسخه ی فعلی خود راضی نیستند و به دنبال نسخه ی بهتر از خود هستند. که یکی از علت های پیشرفت بشر می تواند همین باشد. او به نسخه ی بهتر از خود فکر و خودش را در آن نقطه تجسم می کند. همین تجسم اهرمی می شود برای کار و تلاش. این ها را گفتم تا مقدمه ای باشد برای صحبت اصلی.

سوال اول: تا به الان خودتان را در چند نقطه ی بهتر از خود تجسم کردید؟

اگر خودم بخواهم به این سوال پاسخ دهم. میتوانم بگویم بیشتر از تعداد انگشتان دست.

سوال دوم: گوگل فعالیتش را در چه سالی شروع کرد؟

گوگل فعالیتش را در سال 1998 در یک گاراژ کوچک در منلوپارک کالیفرنیا شروع کرد.( در اینجا نیاز نبود که مکان فعالیت گوگل را اسم ببرم. ولی لازم دانستم بگویم. تا پیامی باشد برای آنهایی که همیشه از نداشتن پول کافی برای شروع کردن یک کسب و کار می نالند. نه از نداشتن فکر کافی)

شاید اولین سوالی که در ذهن مخاطب به وجود بیاید این باشد که: این سوال ها چه ربطی به همدیگر دارند. اما به من اجازه دهید برایتان شفاف سازی کنم.

انسان ها بین تعداد گزینه هایی که در زندگی پیش رو دارند. دست به انتخاب می زنند. زمانی اگر می دیدید که در ایران یا فلان منطقه تعداد پوشش یا همان مد، به دو رقم نمی رسید. به این دلیل بود که مخاطب، با کمبود تعداد گزینه های استفاده برای پوشش مواجعه بود. حالا دیگر با سر کار آمدن گوگل، گزینه های انتخاب به سمت بی نهایت میل می کند. اینکه ما شیوه  مختلف زندگی در سراسر جهان را می بینیم و هر روز گزینه های انتخاب ما “برای چطور زندگی کردن؟” افزایش می یابد. دیگر در همچین دنیایی ممکن است آدم ها قله های زیادی برای فتح کردن داشته باشند. ولی دریغ از اینکه هیچوقت از خودشان نمی پرسند: این همه قله از کجا آمدند؟  آیا من توان فتح همه ی آنها را دارم یا اینکه باید به یکی از آنها فکر کنم و بعد از فتح آن، سراغ بعدی بروم؟

پیش نوشت 1: متن بالا را به عنوان بینش نویسنده نسبت به رفتارهای اجتماع بخوانید. نه به عنوان یک تحقیق آماری و علمی.

پیش نوشت 2: اگر فرصت و حوصله ی قلم گرفتن به دست باشد. به ادامه ی این مطلب خواهم پرداخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *