بهتر است گفتگویمان را با یک سوال شروع کنیم:

چرا باید کسب و کار خود را به فضای آنلاین ببریم؟

پاسخ این سوال ساده است. وقتی که بچه بودم این سوال را از پدرم پرسیدم. من از پدرم پرسیدم: چرا رستوران ها و مغازه ها ترجیح داده اند، چندین کیلومتر دورتر از محل سکونت خود، کسب و کار خود را راه اندازی کنند؟ پاسخ پدر این بود: چون در این مسیر، عبور و مرور زیاد است. حالا دیگر هر شخصی از من بپرسد: کسب و کار خود را، کجا راه اندازی کنم؟ حتما به آن توصیه می کنم جایی که عبور و مرور زیاد است. در دنیای فعلی، نمی توان مکانی به جز گوگل پیدا کرد، که این مقدار از حجم ترافیک را به خود اختصاص داده باشد. پس بهترین مکان برای شروع یک کسب و کار، می تواند طراحی یک سایت باشد. اگر قبول کرده باشیم که کسب وکار خود را با طراحی سایت شروع کنیم. سوال بعدی این است که:

آیا تنها با طراحی کردن سایت می توان کسب و کار موفق داشت؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم: نه، نمی شود. در حقیقت شما با طراحی سایت صرفا مکان کسب و کار خود را مشخص کرده اید. اینکه در این مکان چه کسی باید کار تبلیغات و فروش شما را انجام دهد، کاملا پروسه و تخصص جدا نیاز دارد. شما نیاز به یک نویسنده دارید. که محتوای سایت یا وبلاگ شما را به خوبی اداره کند. نویسنده ای که نه تنها از قدرت نوشتاری بالایی برخوردار باشد، بلکه آشنایی کامل با سئو و بهینه سازی سایت را داشته باشد. نویسنده ای که بتواند موتور جستجو را متقاعد سازد، مطالب شما را برای کسانی که در وب جستجو می کنند، پیشنهاد دهد. از سوی دیگر متقاعد ساختن موتور جستجو به دانش و تخصص نیاز دارد. دانشی که بتواند تمام الگوریتم های موتور جستجو را در نظر بگیرد. به عنوان مثال یکی از الگوریتم های موتور جستجو گوگل برای امتیاز دادن به سایت شما به این صورت است که: اگر کاربر عبارتی را جستجو کند و با آن عبارت وارد سایت شما شود و دوباره به گوگل بازگردد و جستجوی خود را تکرار کند، گوگل امتیازی منفی برای آن سایت ثبت خواهد کرد. تا به یاد داشته باشد که آن سایت نتوانسته نیاز کاربر خود را تامین کند. اما این یکی از معیار های سنجش گوگل برای امتیازدهی سایت و وبلاگ است. اگر دوست دارید با الگوریتم های پیچیده و معیارهای مختلف گوگل، که هر روز در حال تغییر یا اضافه شدن است، بد نیست به مطلبی که قبلا تحت عنوان “سئو چیست؟” صحبت کرده ایم سری بزنید.

حالا که می دانیم برای موفقیت یک کسب و کار در فضای دیجیتال، به یک نویسنده و متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی سایت نیاز است. وقت آن است که از خود بپرسیم:

چه محتوایی مناسب سایت ما است؟

محتوایی که بتواند نیاز مخاطب شما را تامین کند، می تواند بهترین و اثربخش ترین نوع محتوا باشد. این محتوا می تواند انیمیشن، عکس، ویدیو، پادکست یا نوشته باشد. باور ما بر این است که محتوای خوب، محتوایی است که به صورت “آموزش دهنده” و “داستان گویی” باشد. وقتی از داستان گویی سخن می گویم یاد کتاب آلیس در سرزمین عجایب می افتم. کارول نویسنده این کتاب، داستان را از آنجایی شروع می کند که با سه دختر بچه هم مسیر شده بود. کارول می گوید: ابتدا تا انتهای مسیر، راه زیادی بود. باید بین داستان هایی که در ذهن داشتم یکی را انتخاب می کردم، تا بچه ها در طول مسیر کلافه نشوند. بین داستان هایی که در ذهنم بود، داستان دختر خسته ای به نام آلیس را که بر اثر خستگی درون یک سوراخ خرگوش افتاده بود، تعریف کردم. حالا دیگر بچه ها با شوق و هیجان بیشتری به گفته های من دقت می کردند. و آنها تا انتهای مسیر با من هم سفر شدند. کارول صرفا یک داستان گو نبود، بلکه تولید کننده محتوا بود که توانسته بود با داستان گویی، سه دختر بچه را با خود تا انتهای مسیر همراه نگه دارد. همراه نگه داشتن مخاطب جدید، کار چندان آسانی نیست. من بر این باور هستم که همه ی مخاطب هایی که وارد سایت یا وبلاگ شما می شوند، آمده اند تا با شما همسفر شوند. محتوای سایت یا وبلاگ شما باید چیزی برای سرگرم کردن و کلافه نشدن آنها داشته باشد. تا تازه آنها با شما همسفر شوند. وقتی در انتهای مسیر آنها از آموزش و داستان گویی شما لذت برده باشند، بعید است آنها فردای آن روز با شخص دیگری ( سایت دیگری) همسفر شوند. دیری نخواهد گذشت که همه ی آن مخاطب هایی که با شما همسفر بوده اند، به عنوان همراه و دوست از محصولات و خدمات شرکت شما استفاده خواهند کرد. احتمالا به خاطر لحظات خوبی که در کنار شما داشته اند، شما را به عنوان بهترین، برای دوستان و آشنایان خود معرفی خواهند کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *